<span>Carbon Monoxide.
First, determine the relative number of moles of each element by looking up the atomic weights of carbon and oxygen
Atomic weight carbon = 12.0107
Atomic weight oxygen = 15.999
Moles of Carbon = 24.50 g / 12.0107 g/mol = 2.039847802 mol
Moles of Oxygen = 32.59 g / 15.999 g/mol = 2.037002313 mol
Given that the number of moles of both carbon and oxygen are nearly identical, it wouldn't be unreasonable to think that the empirical formula for the compound is CO which also happens to be the formula for Carbon Monoxide.</span>
Answer: Heating a crucible to remove water from a hydrate.
Explanation:
The options are:
a. Heating a solvent to help a solute dissolve.
b. Heating an isolated solid to dry it.
c. Heating water to boiling for a water bath.
d. Heating a crucible to remove water from a hydrate.
The procedure that can be performed on a hot plate are:
a. Heating a solvent to help a solute dissolve.
b. Heating an isolated solid to dry it.
c. Heating water to boiling for a water bath.
It should be noted that the hot plate cannot be used for heating of crucible in order to remove water from a hydrate. It is not advisable for someone to heat any silica or ceramic objects on a hot plate.
Therefore, heating a crucible to remove water from a hydrate is the correct option.
Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
Germanium is an element in the same group with Carbon and Silicon. The atomic number is 32. The relative atomic mass is usually measured with the Sample of an isotope. In this case Germanium has a relative atomic mass of 72.63
Answer:
Ethynylcyclopropane is the stable isomer for given alkyne.
Explanation:
In order to solve this problem we will first calculate the number of Hydrogen atoms. The general formula for alkynes is as,
CₙH₂ₙ₋₂
Putting value on n = 5,
C₅H₂.₅₋₂
C₅H₈
Also, the statement states that the compound contains one ring therefore, we will subtract 2 hydrogen atoms from the above formula i.e.
C₅H₈ ------------(-2 H) ----------> C₅H₆
Hence, the molecular formula for given compound is C₅H₆
Below, 4 different isomers with molecular formula C₅H₆ are attached.
The first compound i.e. ethynylcyclopropane is stable. As we know that alkynes are sp hybridized. The angle between C-C-H in alkynes is 180°. Hence, in this structure it can be seen that the alkyne part is linear and also the cyclopropane part is a well known moiety.
Compounds 3-ethylcycloprop-1-yne, <u>cyclopentyne </u>and 3-methylcyclobut-1-yne are highly unstable. The main reason for the instability is the presence of triple bond in three, five and four membered ring. As the alkynes are linear but the C-C-H bond in these compound is less than 180° which will make them highly unstable.