Answer:
0.047 %
Explanation:
Step 1: Given data
- Partial pressure of ozone (pO₃): 0.33 torr
- Total pressure of air (P): 695 torr
Step 2: Calculate the %v/v of ozone in the air
Air is a mixture of gases. We can find the %v/v of ozone (a component) in the air (mixture) using the following expression.
<em>%v/v = pO₃/P × 100%</em>
%v/v = 0.33 torr/695 torr × 100%
%v/v = 0.047 %
g = 19.6 N/2.2 kg. g = 8.9 m/s2. 7.
Answer:
a. the solution will be weakly basic.
b. Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Explanation:
a. The fluoride ion (F⁻) reacts with water thus:
F⁻ + H₂O → HF + OH⁻
That means that fluoride ions produce OH⁻ ions in solution doing <em>the solution will be weakly basic.</em>
b. The acidic equilibrium of NH₄⁺ is:
NH₄⁺ ⇄ NH₃ + H⁺ with a ka of 5,6x10⁻¹⁰.
The basic equilibrium of CN⁻ is:
CN⁻ + H₂O → HCN + OH⁻ with a kb of 2x10⁻⁵
That means that the production of OH⁻ from CN⁻ is higher than production of H⁺ from NH₄⁺. The CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Thus, the pH of a salt solution of NH₄CN would be <em>Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.</em>
<em></em>
I hope ot helps!
Ideal solutions obey Raoult's law, which states that:
P_i = x_i*(P_pure)_i
where
P_i is the partial pressure of component i above a solution
x_i is the mole fraction of component i in the solution
(P_pure)_i is the vapor pressure of pure component i
In this case,
P_benzene = 0.59 * 745 torr = 439.6 torr
P_toluene = (1-0.59) * 290 torr = 118.9 torr
The total vapor pressure above the solution is the sum of the vapor pressures of the individual components:
P_total = (439.6 + 118.9) torr = 558.5 torr
Assuming the gas phase also behaves ideally, the partial pressure of each gas in the vapor phase is proportional to its molar concentration, so the mole fraction of toluene in the vapor phase is:
118.9 torr/558.5 torr = 0.213
Answer:
The specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 
Explanation:
Oxidation reaction is defined as the chemical reaction in which an atom looses its electrons. The oxidation number of the atom gets increased during this reaction.
Reduction reaction is defined as the chemical reaction in which an atom gains electrons. The oxidation number of the atom gets reduced during this reaction.
For the given chemical reaction:
The half cell reactions for the above reaction follows:
Oxidation half reaction: 
Reduction half reaction: 
Thus, the specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 