The reaction that is a double displacement reaction is the final one. Between Pb(NO3)2 and HCl.
Answer:
• pH = 3.0
• pH = 2.70
• pH = 3.61
• pH = 8.28
• pH = 1.40
Explanation:
El pH es una medida en química usada para determinar el grado de acidez o basicidad en una solución.
Se define como:
pH = -log₁₀ [H⁺]
<em>El - logaritmo de la concentración molar de H⁺</em>
<em />
Para las concentraciones de H⁺ dadas:
• [H+] = 0.001 M
pH = -log (0.001M) = 3
pH = 3.0
• [H+] = 0.002 M
pH = -log (0.002M)
pH = 2.70
• [H+] = 2.45X10-4 M
pH = -log (2.45X10-4 M )
pH = 3.61
• [H+] = 5.2X10-9 M
pH = -log (5.2X10-9 M)
pH = 8.28
• [H+] = 0.04 M
pH = -log (0.04M)
pH = 1.40
<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
Remember: heat lost = heat gained
When calculating heat loss or gain, remember
mass*(spec heat cap)*(change in T)
The unknown loses heat- we don't know the spec heat cap, so we'll call it x.
The water gains. I've omitted the units, but always use when solving problems on your own.
75*x*(96.5-37.1) = 1150*4.184*(37.1-25)
<span>
Now it's all set up- use algebra to get x, the spec heat cap of the unk in J/g*degC
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
According to this formula:
K= A*(e^(-Ea/RT) when we have K =1.35X10^2 & T= 25+273= 298K &R=0.0821
Ea= 85.6 KJ/mol So by subsitution we can get A:
1.35x10^2 = A*(e^(-85.6/0.0821*298))
1.35x10^2 = A * 0.03
A= 4333
by substitution with the new value of T(75+273) = 348K & A to get the new K
∴K= 4333*(e^(-85.6/0.0821*348)
= 2.16 x10^2