Answer:
The Earth is a rotating sphere that orbits the Sun. The axis of rotation of the Earth is at a constant tilt with respect to its orbit around the Sun, thus resulting in the change of seasons. Iron and oxygen make up 65% of the Earth's mass. The Earth also has gravity and magnetic force fields.
Answer:

Explanation:
hello,
the combined gas law equation is given as;

This combined gas law is gotten from the combination of Charles' law, Boyle's law and the Pressure law.
At constant pressure(this means the pressure is unchanged or fixed and this means the pressure is eliminated), we have:

At constant volume(we eliminate the volume since it is fixed or unchanged), we have;

At constant temperature (we also eliminate temperature), we have
.
thus from the options provided in the question the right answer will be

193.38 K was the initial temperature of the krypton.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the krypton gas = 6 litres
initial pressure of the krypton gas = 0.960 atm
initial temperature of the krypton gas = ?
final volume of the krypton gas = 7.70 litres
final pressure of the Krypton gas = 1.25 atm
final temperature of the krypton gas = 55 degrees or 273.25+55 = 323.15 K
Applying the Combined Gas Laws:

Rearranging the equation:
T1 = 
Putting the value in the equation:
T1 = 
T1 = 193.38 K
Initial temperature of the krypton gas is 193.78 K
Answer : Below are three ways described in brief for improving the quality of indigenous soap.
1) Add virgin coconut oil which serves as a softener and betel leaf extract. It is used to improve the quality of soap as an antimicrobial agent.
2) Add activated charcoal black granules or powder to the soap, it removes maximum dirt from the skin.
3) Adding a filler which will increase the shelf life of usage of the soap will also improve its quality.
Answer:
One ATP molecule's hydrolysis can move 3 ions of Sodium (Na+) across the menbrane.
Explanation:
As you can see, the energy provided by ATP is enough for moving 3 ions of Na+. Each ion needs +2.1 kcal/mol of energy.
If we multiply by 3 the energy for moving across the membrane= +6.3 kcal/mol
By adding the energy from ATP:
ΔGTotal=6.3-7.3= -1 kcal/mol