<span>15.4 milligrams
The ideal gas law is
PV = nRT
where
P = pressure of the gas
V = volume of the gas
n = number of moles of gas
R = Ideal gas constant (8.3144598 L*kPa/(K*mol) )
T = absolute temperature.
So let's determine how many moles of gas has been collected.
Converting temperature from C to K
273.15 + 25 = 298.15 K
Converting pressure from mmHg to kPa
753 mmHg * 0.133322387415 kPa/mmHg = 100.3917577 kPa
Taking idea gas equation and solving for n
PV = nRT
PV/RT = n
n = PV/RT
Substituting known values
n = PV/RT
n = (100.3917577 kPa 0.195 L) / (8.3144598 L*kPa/(K*mol) 298.15 K)
n = (19.57639275 L*kPa) / (2478.956189 L*kPa/(mol) )
n = 0.007897031 mol
So we have a total of 0.007897031 moles of gas particles.
Now let's get rid of that percentage that's water vapor. The percentage of water vapor is the vapor pressure of water divided by the total pressure. So
24/753 = 0.03187251
The portion of hydrogen is 1 minus the portion of water vapor. So
1 - 0.03187251 = 0.96812749
So the number of moles of hydrogen is
0.96812749 * 0.007897031 mol = 0.007645332 mol
Now just multiple the number of moles by the molar mass of hydrogen gas. Start with the atomic weight.
Atomic weight hydrogen = 1.00794
Molar mass H2 = 1.00794 * 2 = 2.01588 g/mol
Mass H2 = 2.01588 g/mol * 0.007645332 mol = 0.015412073 g
Rounding to 3 significant figures gives 0.0154 g = 15.4 mg</span>
The First Ionization energy of Nitrogen is greater (Not smaller)than that of Phosphorous. This is because going down the group (N and P are in same group) the number of shells increases, the distance of valence electrons from Nucleus increases and hence due to less interaction between nucleus and valence electrons it becomes easy to knock out the electron.
<span>The second ionization energy of Na is larger than that of Mg because after first loss of electron Na has gained Noble Gas Configuration (Stable Configuration) and now requires greater energy to loose both second electron and Noble Gas Configuration. While Mg after second ionization attains Noble Gas Configuration hence it prices less energy.</span>
Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
D has a total of four significant figures.
Answer:Yes they are in the same mineral group
Explanation:zinc is the central elements there. The rest of the elements are present as impurities due to where it was found. Like carbon is can be found in the soil, silicon with oxygen is basically sand, hydrogen is in the atmosphere and also in water and soil too. So apart from zinc, the rest are normal day to day elements.