We can first calculate the net force using the given information.
By Newton's second law, F(net) = ma:
F(net) = 25 * 4.3 = 107.5
We can now calculate the frictional force, f, which is working against the applied force, F(app) (this is why the net force is a bit lower):
f = F(net) - F(app) = 150 - 107.5 = 42.5 N
Now we can calculate the coefficient of friction, u, using the normal force, F(N):
f = uF(n) --> u = f/F(N)
u = 42.5/[25(9.8)]
u = 0.17
too much sun is dangerous for humans and can cause cancer so it's important that light is reflected for example a pool reflects water back to space that is why water sometimes is cold because it reflects light
Answer:
0.83 ω
Explanation:
mass of flywheel, m = M
initial angular velocity of the flywheel, ω = ωo
mass of another flywheel, m' = M/5
radius of both the flywheels = R
let the final angular velocity of the system is ω'
Moment of inertia of the first flywheel , I = 0.5 MR²
Moment of inertia of the second flywheel, I' = 0.5 x M/5 x R² = 0.1 MR²
use the conservation of angular momentum as no external torque is applied on the system.
I x ω = ( I + I') x ω'
0.5 x MR² x ωo = (0.5 MR² + 0.1 MR²) x ω'
0.5 x MR² x ωo = 0.6 MR² x ω'
ω' = 0.83 ω
Thus, the final angular velocity of the system of flywheels is 0.83 ω.
Answer:
When an object changes speed (increases/decreases) it results in acceleration/de acceleration, its velocity also changes.
Explanation:
Acceleration is the rate of change in velocity.An object can accelerate when speed increases, decreases or direction changes. All these instances involves a change in velocity.Velocity is a vector quantity thus it has magnitude and the direction.Acceleration due to change in direction is centripetal acceleration.The expression for finding acceleration is;
a=change in velocity/change in time
a=Δv/Δt in m/s²
The goal of Science is to expand knowledge.