Answer:
100°C
Explanation:
The boiling point of water is 100°C and the difference is when will the water start boiling.
Answer:
D
Explanation:
solution made by mixing 100 mL of 0.100 M HClO and 50 mL of 0.100 M NaOH Can resist pH change when there is little addition of either acid or base, hence it is a buffer solution
Answer:
Option (c) is correct.
Explanation:
According to 2nd law of thermodynamics, every spontaneous process is associated with increase in entropy (
).
As sodium acetate crystallizes out spontaneously therefore it is associated with
.
During crystallization, bond formation takes place which results evolution of heat. In other words, crystallization phenomenon is exothermic (
).
So, the given crystallization process renders the following thermodynamic quantities-
J/K and
J
Option (c) is correct.
Answer:
-800 kJ/mol
Explanation:
To solve the problem, we have to express the enthalpy of combustion (ΔHc) in kJ per mole (kJ/mol).
First, we have to calculate the moles of methane (CH₄) there are in 2.50 g of substance. For this, we divide the mass into the molecular weight Mw) of CH₄:
Mw(CH₄) = 12 g/mol C + (1 g/mol H x 4) = 16 g/mol
moles CH₄ = mass CH₄/Mw(CH₄)= 2.50 g/(16 g/mol) = 0.15625 mol CH₄
Now, we divide the heat released into the moles of CH₄ to obtain the enthalpy per mole of CH₄:
ΔHc = heat/mol CH₄ = 125 kJ/(0.15625 mol) = 800 kJ/mol
Therefore, the enthalpy of combustion of methane is -800 kJ/mol (the minus sign indicated that the heat is released).
Answer:
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg
Explanation:
Given:
Water temperature = 22°C
Pressure inside the tube = 715 mmHg
Find:
Pressure of hydrogen gas
Computation:
Using vapor pressure of water table
Water pressure at 22°C = 19.8 mmHg
Pressure inside the tube = Pressure of hydrogen gas + Water pressure at 22°C
715 = Pressure of hydrogen gas + 19.8
Pressure of hydrogen gas = 715 - 19.8
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg