In nature reactions of ordinary molecular hydrogen are slow since it's a diatomic molecule whose atoms are held together by very strong covalent bonds.The reaction rate of hydrogen varies depending on temperature and the properties of the reactants, for instance under high temperatures above 500°C hydrogen reacts vigorously and with fluorine it reacts explosively even under low temperatures
Answer:
Energy= 2.7758 × 10^-11 J ;
71.112×10^-6 kJ.
Mass defect in Kilogram= 3.0885×10^-28 kg.
That is; 3.1×10^-28 kg(to two significant figure).
Explanation:
(Note: Check equation of reaction in the attached file/picture).
STEP ONE: we have to calculate the Mass defect.
Mass defect= Mass of reactants -- Mass of products.
Mass of the products: (140.9144+91.9262+3.060) u.
= 235.8666 u.
Mass of reactants: (1.0087+235.0439) u= 236.0526 u.
Therefore, the Mass defect= (236.0526 -- 235.8666) u
= 0.1860 u.
STEP TWO: Converting the Mass defect to energy;
0.18860 × 1.6605 × 10^27 kg
= 3.0885× 10^-28 kg
STEP THREE: Calculating energy released . Recall(from the question) c^2= 931.5 Mev/u. This is also equals to 9×10^16 m/s.
E=Mc^2.
Where E= energy released, c= speed of light, M= Mass.
Slotting in the values;
E= 3.0885×10^-28 kg × 9×10^16 m/s.
E=2.7758 × 10^-11 J.
Know that;( 1g of uranium × 1 mol of uranium ÷ 235.0439 g of uranium) × (6.002×10^23 atom of uranium/ 1 mol of uranium) × 2.7758× 10^-11.
=7.1112×10^-10 J
= 71.112×10^6 kJ.
<span>n this order, Ď=1.8gmL, cm=0.5, and mole fraction = 0.9
First, let's start with wt%, which is the symbol for weight percent. 98wt% means that for every 100g of solution, 98g represent sulphuric acid, H2SO4.
We know that 1dm3=1L, so H2SO4's molarity is
C=nV=18.0moles1.0L=18M
In order to determine sulphuric acid solution's density, we need to find its mass; H2SO4's molar mass is 98.0gmol, so
18.0moles1Lâ‹…98.0g1mole=1764g1L
Since we've determined that we have 1764g of H2SO4 in 1L, we'll use the wt% to determine the mass of the solution
98.0wt%=98g.H2SO4100.0g.solution=1764gmasssolution→
masssolution=1764gâ‹…100.0g98g=1800g
Therefore, 1L of 98wt% H2SO4 solution will have a density of
Ď=mV=1800g1.0â‹…103mL=1.8gmL
H2SO4's molality, which is defined as the number of moles of solute divided by the mass in kg of the solvent; assuming the solvent is water, this will turn out to be
cm=nH2SO4masssolvent=18moles(1800â’1764)â‹…10â’3kg=0.5m
Since mole fraction is defined as the number of moles of one substance divided by the total number of moles in the solution, and knowing the water's molar mass is 18gmol, we could determine that
100g.solutionâ‹…98g100gâ‹…1mole98g=1 mole H2SO4
100g.solutionâ‹…(100â’98)g100gâ‹…1mole18g=0.11 moles H2O
So, H2SO4's mole fraction is
molefractionH2SO4=11+0.11=0.9</span>