Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
First, we have to calculate the normal forces on different surfaces.The normal force on the 4.00 kg, N1 = (4)(9.8) = 39.2 N. The normal force on the 10.0 kg, N2 = (14)(9.8) = 137.2 N. Looking at the 10.0 kg block, the static forces that counteract the pulling force equals the sum of the friction from the two surfaces. Fc = N1 * 0.80 + N2 * 0.80 = 141.12 N. Since the counter force is less than the pulling force, the blocks start to move and hence, kinetic frictions are considered.
Therefore, f1 = uk * N1 = (0.60)(39.2) = 23.52 N.
The force due to gravity is equal to the product of the mass and acceleration due to gravity. Since the acceleration due to gravity is constant, we just have to rely on the comparison of their masses to determine the mass effect. Thus, the answer to this item is Wrestler C weighing 171 pounds.
Answer:
True, True, False, False, False, False.
Explanation:
The refraction index of a material is given by the formula n=c/v, where c is the speed of light in vacuum and v the speed of light in the material. If a ray of light crosses a boundary between two transparent materials and the medium the ray enters has a larger index of refraction it means that in this new medium the speed of light is smaller than on the other one, and then its wavelength is also reduced since f must remain the same (and
), otherwise there is a discontinuity on number of vibrations per second, which cannot happen. So we know that:
1) The wavelength of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. True.
2) The frequency of the light remains constant as it transitions between materials. True.
3) The speed of the light remains constant as it transitions between materials. False.
4) The speed of the light increases as it enters the medium with the greater index of refraction. False.
5) The frequency of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. False.
6) The wavelength of the light remains constant as it transitions between materials. False.