Answer:
The rate of heat transfer from both sides of the plate to the air is 240 W
Explanation:
Given;
area of the flat plate = 0.2 m × 0.2 m = 0.04 m²
velocity of atmospheric air stream, v = 40 m/s
drag force, F = 0.075 N
The rate of heat transfer from both sides of the plate to the air:
q = 2 [h'(A)(Ts -T∞)]
where;
h' is heat transfer coefficient obtained from Chilton-Colburn analogy

Properties of air at 70°C and 1 atm:
ρ = 1.018 kg/m³, cp = 1009 J/kg.K, Pr = 0.7, v = 20.22 x 10⁻⁶ m²/s

Finally;
q = 2 [ 30(0.04)(120 - 20) ]
q = 240 W
Therefore, the rate of heat transfer from both sides of the plate to the air is 240 W
Answer:
a. True - Because the atomic arrangements of that region is disorderer because of the extra half plane atoms in between the line
b.Slip
C. Strength theoretical is greater than strength experimental
d. Shear stress
e. Highest linear density
Answer:
1. 
2. 
Explanation:
1.
Given:
- height of the window pane,

- width of the window pane,

- thickness of the pane,

- thermal conductivity of the glass pane,

- temperature of the inner surface,

- temperature of the outer surface,

<u>According to the Fourier's law the rate of heat transfer is given as:</u>

here:
A = area through which the heat transfer occurs = 
dT = temperature difference across the thickness of the surface = 
dx = t = thickness normal to the surface = 


2.
- air spacing between two glass panes,

- area of each glass pane,

- thermal conductivity of air,

- temperature difference between the surfaces,

<u>Assuming layered transfer of heat through the air and the air between the glasses is always still:</u>



Answer:
Ability to rotate at higher speeds
Explanation:
Constant K1 becomes greater than the other constant K2
This translates to that the motor being able to rotate at high speeds, without necessarily exceeding the nominal armature voltage.
The armature voltage is the voltage that is developed around the terminals of the armature winding of an Alternating Current, i.e AC or a Direct Current, i.e DC machine during the period in which it tries to generate power.