<span>The poison distribution can be used to approximate the binomial distribution when the sample size n is large. This is then calculated using the formula
P(X) = e^-(np) *(np)^x
substituting X= 3
P(3)= e^-(430*1.5/100) * (430*1.5/100)^3
P(3)= 0.00158*268.3
P(3) = 0.42
P(3) = 0.0042%
P= probability of X occurring given n and p
n= sample size
p= true probability
e= exponential constant ~2.718
X=number of sample successes</span>
a. he consults well-known, credible sources in his research.
Explanation:
The correct answer is E.
<em>Domestic policy</em> are administrative decisions related directly to issues and activities within the country's borders ( as opposed to foreign policy ).
Some examples of domestic policy are: education, energy, healthcare, money and taxes, natural resources etc.
A program that increases local recycling rates is an example of domestic policy because it deals with domestic issues only.
All the other examples carry involvement with other countries, which makes them examples of foreign policy.