Answer:
The amount of money, to the nearest cent, that would be in the account after 11 years is $54,928.20.
Step-by-step explanation:
In this case we need to compute the future value,i.e. the amount Bentley would receive at the end of a certain time period.
The amount invested by Bentley is, <em>PV</em> = $26,000.
The interest rate is, <em>r</em> = 6.8% compounded daily.
The time time is, <em>n</em> = 11 years × 365 = 4015.
The formula to compute the future value is:

Compute the the future value as follows:


Thus, the amount of money, to the nearest cent, that would be in the account after 11 years is $54,928.20.