The second law of thermodynamics states that whenever energy changes occur, DISORDER always increases.
Incomplete question as the car's speed is missing.I have assumed car's speed as 6.0m/s.The complete question is here
An amusement park ride consists of a car moving in a vertical circle on the end of a rigid boom of negligible mass. The combined weight of the car and riders is 6.00 kN, and the radius of the circle is 15.0 m. At the top of the circle, (a) what is the force FB on the car from the boom (using the minus sign for downward direction) if the car's speed is v 6.0m/s
Answer:

Explanation:
Set up force equation
∑F=ma
∑F=W+FB
The minus sign for downward direction
Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Answer:
his is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Explanation:
The game of juggling bowling is a clear example of the conservation of mechanical energy,
when the bolus is in the upper part of the path mechanical energy is potential energy; As this energy descends, it becomes kinetic energy where the lowest part of the trajectory, just before touching the hand, is totally kinetic.
At the moment of touching the hand, a relationship is applied that reverses the value of the speed, that is, now it is ascending and the cycle repeats.
Therefore this is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy