N_2 (g) + 3H_2 (g) rightarrow 2NH_3 (g) volume of H_2 = 32.44 At STP 1 mole of H_2 = 22.4L ? mole of H_2 = 32.4L therefore moles of H_2
The answers are the following that can be answered using the chart:
A. Which type of hurricane is expected to strike more frequently this century?
Category 4 + 5C. In general, will hurricanes likely become stronger or weaker this century?
Stronger, because there are more stronger ones thant he weaker ones that can result to hurricane.
E. Which types of hurricanes are expected to drop in frequency by more than 25% this century?
Categories 1, 2, 3
Answer:
C. The species became more resistant to the insecticide.
Explanation:
The more of something you receive, the more immune you are to it. For example, every year, many people get a flu shot. Flu shots contain small amounts of the flu, and it is inserted into your blood stream so that you may become more immune to the disease when it comes around. The same happens for many living things, including insects.
Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719