Answer:
The number of customer needed to achieve is 34
Step-by-step explanation:
Given as :
The number of customer per hour = 8
The time taken = 8 hours
The rate of increase = 20 %
Let The increase in number of customer after 20 % increment = x
So , The number of customer after n hours = initial number × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 
or, The number of customer after 8 hours = 8 × 4.2998
∴The number of customer after 8 hours = 34.39 ≈ 34
Hence The number of customer needed to achieve is 34 answer
If we remove human choices in creating the code the answer is 10 (the possible choices) times 26 (the possible choices) so 260 is the probability
Answer:
7 to 15, 7:15, 7/15
Step-by-step explanation:
Ratios can be written as:
a to b
a:b
a/b
We want to find the ratio of exercise days to days in the month. She exercises 14 days out of 30 days in the month. Therefore,
a= 14
b= 30
14 to 30
14:30
14/30
The ratios can be simplified. Both numbers can be evenly divided by 2.
(14/2) to (30/2)
7 to 15
(14/2) : (30/2)
7:15
(14/2) / (30/2)
7/15
Answer:
11
Fifth term
Step-by-step explanation:
The third term is:
20 − (3)² = 11
If the term is negative:
20 − n² < 0
n² > 20
n > √20
n > 4.47
The first term to have a negative value is the fifth term.
He made 13.25 per hr.....and just received a 15% raise...
13.25 + 0.15(13.25) = 13.25 + 1.99 = 15.24 per hr (with the raise)
15.24 per hr for 2080 hrs =
15.24 * 2080 = 31699.20 <==