Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
1/2 + 1/5(1/2) = 1/2 + 1/10 = 5/10 + 1/10 = 6/10....this leaves 4/10 (reduces to 2/5) for his children.
(2/5) / 3 = 2/5 * 1/3 = 2/15 for each child <== A
400 in each childs account.....thats (400 * 3) = 1200 ...
2/5 of what is 1200 =
2/5x = 1200
x = 1200 * 5/2
x = 6000/2
x = 3000 <== B
check...
total pay is 3000
1/2 for bills.....- 1500
1/5(-1500) = -1500/5 = -300 ....for savings
3000 - (1500 + 300) = 3000 - 1800 = 1200...remaining for the children
1200/3 = 400 ...for each child.
so ur answers are :
A. 2/15 in each childs account
B. original paycheck = $ 3000
Divide 4 by 6. Easier if you write it as a fraction: 4/6 This can be reduced to 2/3. This means that each person gets 2/3 of a pie equally.
Answer:
least to greatest are:
-2.5, -2.47, -2/5, 5, 21/4
Answer:
Money Market Instruments
Step-by-step explanation:
Money market instruments can be defined as a form of securities that help to provide businesses, banks as well as the government with large sum of amounts of low-cost capital for a short period of time because the financial markets tend to meet longer-term cash needs while Businesses tend to need short-term cash due to the fact that payments for goods and services sold might take months which is ‘Money Market’ are often been used to help to define a market where short-term financial assets are traded because they aim to increase the financial liquidity of a businesses company's or organization's.
The best recommendation to the customer is to invest the $100,000 in: MONEY MARKET INSTRUMENTS