Answer:
B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Explanation:
Let the distance from Boston to Hartford be S.
Person A drives at a constant speed of 55 mph for the entire trip,
Time taken by person A

Person B drives at 65 mph for half the distance and then drives 45 mph for the second half of the distance.
Time taken by person B

Ratio of time of arrival of B to A

B will take 1.034 times the time of A from Boston to Hartford.
Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.
The Coulomb force is equal to the constant k times the product of charge one and charge two over radius.
F=k((q1q2)/r)
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.