The minimum input force she'll need to lift the ball is 35 N.
Explanation:
Mechanical advantage of a single pulley is 1. As, she applies 70 N of force to lift the bowling ball, so the output force(weight of the ball) is also 70 N.
Now, adding another pulley gives a mechanical advantage of 2. We have,
M.A = (Output Force)/(Input Force)
Substituting the values we get,

= 35 N
Input force equals to 35 N needs to be applied.
Answer:
1. The force of the shelf holding the book up.
Explanation:
The free body diagram of the book is as follows:
1 - The weight of the book towards downwards
2 - The normal force that the shelf exerts on the book towards upwards.
Since the book is at rest, these two forces are equal to each other and according to Newton's Third Law the reaction force to the force of gravity is equal but opposite to the weight of the book. This reaction force is the one that holds the book up on the shelf.
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.
Using the formula A squared plus B squared equals C squared, we can find the solution by substituting 5 for A and 12 for B.
By squaring 5, we get 25, and by squaring 12, we get 144. Adding these, we get 169. The square root of this is 13.
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>