Answer:
0.033 ft
Step-by-step explanation:
Let g = 32.2 ft/s2 and h be the maximum height that water can be filled before the sides shatter.
Pressure is distributed from 0 to maximum at the bottom like the following equation:

So the force generated by water pressure on the side of the tank is

where s = 6ft is the side length of the tank. This force cannot be larger than 200lb



In thermodynamics, specific volume is considered to be an
intrinsic property of matter. What we meant by intrinsic property is that, the
value of this property does not change no matter the size of the sample. This
is opposite to weight or volume which changes depending on the size of the
sample.
By mathematical definition, specific volume is the ratio of
the substance’s volume to its mass. Or in other words, this is the reciprocal
of density.
The formula for density is:
density = mass / volume
Since specific volume is reciprocal so:
Specific volume = 1 / density = volume / mass
Calculating:
Specific volume = 100 ft^3 / 5 pounds
Specific volume = 20 ft^3 / pound
Or when asked in units of m^3 / kg, we convert:
Specific volume = (20 ft^3 / pound) (2.2 pound / kg) (1 m^3
/ 35.3147 ft^3)
Specific volume = 1.246 m^3 / kg
Answer:
A.) Acceleration = 4.6 m/s^2
B.) Average speed = 47 m/s
Step-by-step explanation:
A.) From the graph, at t = 10s,
Velocity V = 46 m/s
Acceleration a = (change in V)/ time t
a = (46 - 0)/10
a = 46/10 = 4.6 m/s^2
B.) If we estimate the speed at 5 seconds intervals, then we have
Average speed = (36 + 46 + 49 + 50 + 50 +50 + 50) ÷ 7
Average speed = 331/7 = 47.29 m/s
Average speed = 47 m/s
Answer: $7.525
Step-by-step explanation:
A markup is an amount that is added to the cost price of an item in order to get a sell price that is used to make a profit.
Cost price= $3.50
Markup = 115% = 115/100 × 3.50
= 1.15 × 3.50
= 4.025
Selling price= Cost price + Markup
= $3.50 + $4.025
= $7.525
A customer will pay $7.525 for the item.
Answer:
1436.75504 or 1372/3π cm^3
Step-by-step explanation:
The volume of a sphere can be found using:
V = 4/3 πr^3
We know the radius is 7, so we can substitute 7 in for r
V = 4/3 π7^3
Evaluate the exponent
V = 4/3 π 343
If we want the answer in terms of pi, multiply the two other numbers, that are not pi: 4/3 and 343.
v= (4/3*343)π
v=1372/3π
If we want an exact answer, multiply 1372/3 and pi
v=1436.75504
So, the volume is 1436.75504 or 1372/3 π cm^3