Answer:
$755.80
Step-by-step explanation:
Determine the compound amount first and then subtract the principal from it, to find the amount of interest.
The compound amount formula is A = P (1 + r/n)^(nt), where
P is the initial principal, r is the interest rate as a decimal fraction, n is the number of compounding periods per year, and t is the number of years. Here, P = $2179; t = 5 yrs; r = 0.06; and n = 4 (quarterly compounding).
We get:
A = $2179(1 + 0.06/4)^(4*5), or $2179(1.015)^20, or $2179(1.347) = $2937.80.
The compound amount is $2934.80. Subtracting the $2179 principal results in the interest earned: $755.80.
Answer:
An ice cream cone with 5 scoops cost is, $4.5
Step-by-step explanation:
As per the statement:
An ice cream stand uses the expression
to determine the cost of an ice cream cone that has x scoops of ice cream.
⇒ Cost of an ice cream cone C(x) =
.....[1]
Given: x = 5 scoops
We have to find the cost of an ice cream cone with 5 scoops cost.
Substitute the given value of x =5 in [1] we have;
C(5) = 
C(5) =
= 2 + 2.5 = $4.5
Therefore, an ice cream cone with 5 scoops cost is, $4.5
You will have infinite solutions