Answer : The percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Explanation : Given,
Ideal pressure (true value) = 49.3 atm
Real pressure (measured value) = 47.3 atm
The formula used to calculate percent difference is :
Percent difference = 
Percent difference = 
Percent difference = 4.06 %
Therefore, the percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Answer:
CN^- is a strong field ligand
Explanation:
The complex, hexacyanoferrate II is an Fe^2+ specie. Fe^2+ is a d^6 specie. It may exist as high spin (paramagnetic) or low spin (diamagnetic) depending on the ligand. The energy of the d-orbitals become nondegenerate upon approach of a ligand. The extent of separation of the two orbitals and the energy between them is defined as the magnitude of crystal field splitting (∆o).
Ligands that cause a large crystal field splitting such as CN^- are called strong field ligands. They lead to the formation of diamagnetic species. Strong field ligands occur towards the end of the spectrochemical series of ligands.
Hence the complex, Fe(CN)6 4− is diamagnetic because the cyanide ion is a strong field ligand that causes the six d-electrons present to pair up in a low spin arrangement.
1.always listen to teacher
2 no eating in class
3 always have attentive listening
4 always have proper safety material
5 wear eyeglasses when needed
6 let others be able to listen
sorry I could only think of 6
Answer:
Explanation:
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP The equilibrium constant, Keq, is 7.8 x 102.
In the living E. coli cells,
[ATP] = 7.9 mM;
[ADP] = 1.04 mM,
[glucose] = 2 mM,
[glucose 6-phosphate] = 1 mM.
Determine if the reaction is at equilibrium. If the reaction is not at equilibrium, determine which side the reaction favors in living E. coli cells.
The reaction is given as
Glucose + ATP → glucose 6-phosphate + ADP
Now reaction quotient for given equation above is
![q=\frac{[\text {glucose 6-phosphate}][ADP]}{[Glucose][ATP]}](https://tex.z-dn.net/?f=q%3D%5Cfrac%7B%5B%5Ctext%20%7Bglucose%206-phosphate%7D%5D%5BADP%5D%7D%7B%5BGlucose%5D%5BATP%5D%7D)

so,
⇒ following this criteria the reaction will go towards the right direction ( that is forward reaction is favorable until q = Keq
Answer:
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.
Explanation:
Given data:
Atomic mass of phosphorus = ?
Percent abundance of P-29 = 35.5%
percent abundance of P-30 = 42.6%
Percent abundance of P-31 = 21.9%
Solution:
Average atomic mass = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) + (abundance of 3rd isotope × its atomic mass / 100
Average atomic mass = (29×35.5)+(30×42.6) + (31×21.9) /100
Average atomic mass = 1029.5 + 1278 + 678.9/ 100
Average atomic mass = 2986.4 / 100
Average atomic mass = 29.864 amu.
The atomic mass of phosphorus is 29.864 amu.