Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer : The correct option is A.
Explanation :
Enzyme-catalyzed reaction :
Enzyme act as a biological catalyst and the role of catalyst is to increase the rate of chemical reaction by lowering the activation energy.
Most of the chemical reactions are slow in the absence of enzyme but in the presence of enzyme, the reaction become faster. That means the Enzyme accelerate the rate of reaction.
Therefore, the correct answer is the reaction is faster than the same reaction in the absence of the enzyme.