First, we determine the number of moles of gas present using the ideal gas equation.
PV = nRT
n = PV / RT
n = (1.4 * 226.4) / (0.082 *(27 + 273.15))
n = 12.88
Next, we use the given percentages to find the moles of helium present
Moles of helium = 0.655 * 12.88
Moles of helium = 8.44
Next, we use the formula:
Mass = moles * molar mass
Mass of helium = 8.44 * 4
Mass of helium = 33.76 grams
<span>The molar mass of the compound is 36.355 g/mol. This is calculated by knowing that 1 mol of gas fills 22.4 L of volume, so 1.623 g/L = X g/mol * 1/22.4 mol/L -> 1.623 g/L * 22.4 L/mol = X g/mol -> 36.355 g/mol = X g/mol</span>
The answer is leucine would be in the interior, and serine would be on the exterior of the globular protein.
The side chain (R group) of the amino acid serine is CH₂OH. The side chain of the amino acid leucine is CH₂CH(CH₃)₂. In globular protein, leucine found in the interior, and serine found on the exterior. The nature of side chain decides the amino acid position in the globular protein , as CH₂CH(CH₃)₂ this is hydrophobic and CH₂OH is hydrophlic.
Answer:

Explanation:
Assume you are using 1 L of water.
Then you are washing 4 L of salty oil.
1. Calculate the mass of the salty oil
Assume the oil has a density of 0.86 g/mL.

2. Calculate the mass of salt in the salty oil

3. Calculate the mass of salt in the spent water

4. Mass of salt remaining in washed oil
Mass = 172 g - 150 g = 22 g
5. Concentration of salt in washed oil

Hybridization refers to the mixing of atomic orbitals in an atom. The number of hybrid orbitals needs to be equal to the number of orbitals that have involved in prior to mixing.
The isolated atoms cannot prevail in a hybridized state as the atom in an isolated state do not form any kind of bond with the other atom, due to which the atomic orbitals do not go through the process of hybridization.