The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
<h2><u>Answer:</u></h2>
The simulation kept track of the variables and automatically recorded data on object displacement, velocity, and momentum. If the trials were run on a real track with real gliders, using stopwatches and meter sticks for measurement, the data compared by the following statements:
1. (There would be variables that would be hard to control, leading to less reliable data.)
3. (Meter sticks may lack precision or may be read incorrectly.)
4. (Real glider data may vary since real collisions may involve loss of energy.)
5. (Human error in recording or plotting the data could be a factor.)
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
The answer should be:
<span>To prevent collisions and violations at intersections that have traffic signals, use the d</span>elayed acceleration technique<span> to ensure the intersection is clear before you enter it.
Delayed acceleration technique refers to w</span><span>aiting to go through an intersection until you have a chance to scan for other vehicles.</span>
Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N