Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
B.
Explanation:
One of the ways to address this issue is through the options given by the statement. The concepts related to the continuity equation and the Bernoulli equation.
Through these two equations it is possible to observe the behavior of the fluid, specifically the velocity at a constant height.
By definition the equation of continuity is,

In the problem
is
, then


<em>Here we can conclude that by means of the continuity when increasing the Area, a decrease will be obtained - in the diminished times in the area - in the speed.</em>
For the particular case of Bernoulli we have to


For the previous definition we can now replace,


<em>Expressed from Bernoulli's equation we can identify that the greater the change that exists in pressure, fluid velocity will tend to decrease</em>
The correct answer is B: "If we increase A2 then by the continuity equation the speed of the fluid should decrease. Bernoulli's equation then shows that if the velocity of the fluid decreases (at constant height conditions) then the pressure of the fluid should increase"
Answer:
53
Explanation:
Because there are 1609.34 meters in a mile. 1609.34÷30=53.64 but because you put one at the beginning of the mile it will stay 53 and not round up to 54
Reference frames describe the position of points relative to the body. These frames <span>are used to specify the relationship between a moving </span>observer and the phenomenon or phenomena under observation. Reference frame definitely changes when the body is changing. That is the reason that in order t<span>o describe the position of a point that moves relative to a body that is moving relative to the Earth, it is usually convenient to use a reference frame attached to the moving body.</span>
When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ