Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
Answer:
A) 12.08 m/s
B) 19.39 m/s
Explanation:
A) Down the hill, we will apply Newton’s second law of motion in the downward direction to get:
mg(sinθ) – F_k = ma
Where; F_k is frictional force due to kinetic friction given by the formula;
F_k = (μ_k) × F_n
F_n is normal force given by mgcosθ
Thus;
F_k = μ_k(mg cosθ)
We now have;
mg(sinθ) – μ_k(mg cosθ) = ma
Dividing through by m to get;
g(sinθ) – μ_k(g cosθ) = a
a = 9.8(sin 12.03) - 0.6(9.8 × cos 12.03)
a = -3.71 m/s²
We are told that distance d = 24.0 m and v_o = 18 m/s
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o² + 2ad)
v = √(18² + (2 × -3.71 × 24))
v = 12.08 m/s
B) Now, μ_k = 0.10
Thus;
a = 9.8(sin 12.03) - 0.1(9.8 × cos 12.03)
a = 1.08 m/s²
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o + 2ad)
v = √(18² + (2 × 1.08 × 24))
v = 19.39 m/s
Answer: (a) The gravitational force on the object at the North Pole of Neptune is 51.7N
(b) The apparent weight of the object at Neptune's equator is 50.4N
Explanation: Please see the attachments below
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.