Answer: 2.7 hours
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to calculate the amount of time that takes making one batch of dinner rolls, by adding the individual times of, kneading, resting and baking.
Mathematically speaking
0.7 hours +1.6 hours +0.4 hours = 2.7 hours
It takes 2.7 hours to make each batch of dinner rolls.
X-intercept has coordinates (x,0)
Y-intercept has coordinates (0,y)
So, the statement "<span> The ordered pair of x-intercept has a zero for the x-value" is false.
</span><span> The ordered pair of x-intercept has a zero for the y-value.</span>
Answer:
C. Also, known as the 3rd one.
Step-by-step explanation:
Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Answer:
0.60
Step-by-step explanation:
Use binomial probability.
P = nCr pʳ qⁿ⁻ʳ
where n is the number of trials,
r is the number of successes,
p is the probability of success,
and q is the probability of failure (1−p).
The probability of a mistake on at least one page is 1 minus the probability of making no mistakes.
P(at least 1) = 1 − P(none)
P = 1 − ₁₁C₀ (0.08)⁰ (0.92)¹¹⁻⁰
P = 1 − (0.92)¹¹
P = 0.60