Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
Data
Duane Albert
d = 5 m ; v = 3 m/s v = 4.2 m/s
a) b)
Duane's Albert's
d = 5 + (3)t d = 4.2t
d = 5 + 3t
c) 5 + 3t = 4.2t
4.2t - 3t = 5
1.2t = 5
t = 4.17 s
d)
Duane's
d= 5 + 3(4.17)
d = 17.51 m
Alberts
d = 4.2(4.17)
d = 17.51 m
Answer:
The wife have to sit at 0.46 L from the middle point of the seesaw.
Explanation:
We need to make a sketch of the seesaw and the loads acting over it.
And by the studying of the Newton's law we can find the equation useful to find the distance of the mother sitting on the seesaw with respect to the center ot the pivot point.
A logical intuition will give us the idea that the mother will be on the side of her son to make the balance.
The maximum momentum with respect to the pivot point (0) will be:

Where L/2 is the half of the distance of the seesaw
Therefore the other loads ( mom + son) must be create a momentum equal to the maximum momentum.
Answer:
I believe the correct answer would be A :)
Explanation:
Answer:
The distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.
The total time required for the ball to return to the child’s hand is 3.2654 s.
Explanation:
When the girl is moving up:
The final velocity (v) = 0 m/s
Initial velocity (u) = 4 m/s
a = -0.25g = -0.25*9.8 = -2.45 m/s². (Negative because it is in opposite of the velocity and also it deaccelerates while going up).
Let time be t to reach the top.
Using
v = u + a×t
0 = 4 - 2.45*t
t = 1.6327 s
Since, this is the same time the ball will come back. So,
<u>Total time to go and come back = 2* 1.6327 = 3.2654 s
</u>
To find the distance, using:
v² = u² + 2×a×s
0² = 4² + 2×(-2.45)×s
s = 3.2653 m
<u>Thus, the distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.</u>