MgBr2, 3 ions per mole=best conductor
KBr, 2 ions per mole, 2nd best conductor
Benzoic acid, weak acid, slightly ionized, weak conductor
Sugar, molecular, non ionized, non conductor
The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C
Explanation:
Solubility is determined by the principle , "like dissolves like" .
i.e. , if a compound is polar then it will dissolve in a polar compound only , and
if a compound is non - polar then it will dissolve in a non - polar compound only .
Hence , from the question ,
Water is a polar molecule , and hence it will dissolve only the polar molecule , i.e. , from the given options the polar molecule is , iii. K₂SO₄
Hexane , is a non - polar molecules , hence it will dissolve only the non polar molecule , i.e. , from the given options the non polar molecule is i. Butane .
Answer:
quantity of heat= <u>mc</u>*they
=50.3*0.930*(67-23)
=46.779*44
=2058.276
quantity of heat =2058.3kJ
Answer:
It's explained below.
Explanation:
An everyday situation is when we raise an object.
Now, when we raise an object, energy is transferred to the Earth object system and thus the gravitational field energy of the system will increase.
Now, this energy is usually released when the object falls. The mechanism of this release is known as gravitational force.
In the same manner, two magnetic and electrically charged objects that are interacting at a distance will exert forces on each other and this can lead to transfer of energy between the interacting objects.