Answer:
The 2 zeros after the decimal point
Answer:
Explanation:
we know that
ΔH=m C ΔT
where ΔH is the change in enthalpy (j)
m is the mass of the given substance which is water in this case
ΔT IS the change in temperature and c is the specific heat constant
we know that given mass=2.9 g
ΔT=T2-T1 =98.9 °C-23.9°C=75°C
specific heat constant for water is 4.18 j/g°C
therefore ΔH=2.9 g*4.18 j/g°C*75°C
ΔH=909.15 j
Explanation:
For this question there are 0.1168258310995moles hope u enjoy
Answer:
The correct option is;
They can be produced at low cost
Explanation:
In comparison to several other manufacturing materials, some synthetic polymers such as plastics are more durable cost effective, flexible, faster to produce and reliable
With regards to the cost comparison, the resins used for plastic are cheaper to obtain than mining for materials such as metals. In all quantities, it is cheaper to produce and manufacture plastics than to produce metals.
Due to the light weight and corrosion resistance of plastics, it is cheaper to store and transport plastics to several locations with different environment without the plastic requiring much effort for transportation or being affected by corrosion.
Answer:
will be released when 0.25 moles of glucose in a can of soda is metabolized
Explanation:
Heat of combustion is the amount of heat released on complete combustion of 1 mole of substance.
Given :
Amount of heat released on combustion 1 mole of glucose = 2.8 MJ =
Thus we can say:
1 mole of glucose on combustion releases = 
Thus 0.25 moles of glucose on combustion releases =
Thus
will be released when 0.25 moles of glucose in a can of soda is metabolized