Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Hydrogen bonds are not like covalent bonds. They are nowhere near as strong and you can't think of them in terms of a definite number like a valence. Polar molecules interact with each other and hydrogen bonds are an example of this where the interaction is especially strong. In your example you could represent it like this:
<span>H2C=O---------H-OH </span>
<span>But you should remember that the H2O molecule will be exchanging constantly with others in the solvation shell of the formaldehyde molecule and these in turn will be exchanging with other H2O molecules in the bulk solution. </span>
<span>Formaldehyde in aqueous solution is in equilibrium with its hydrate. </span>
<span>H2C=O + H2O <-----------------> H2C(OH)2</span>