Answer: 75 students.
Step-by-step explanation:
In the data set we have a total of 10 + 8 + 7 + 5 = 30 students.
of those, 10 want to go to the park, the percentage is:
(10/30)*100% = 33.3%
Then, out of the 225, we can expect that a 33.3% (or 0.333 in decimal form) want to go to the park, this is:
N = 225*0.333% = 74.925
We can roud it up, and get N = 75
So Sally can expect that 75 students want to go to the park
Answer:
2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75
Step-by-step explanation:
To write an equation to find the value for c, we need to declare what c is first.
c = price of fruit
2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75
Now we multiplied c to 2.45 and 1.65 and added them together, because whatever the value of c is will give us the equivalence of the sum of 4.12 + 0.75.
Now to check if the equation is right, let's solve for c.
2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75
4.1c = 4.87
Now to get the value of c, we divide both sides of the equation by 4.1.

c = 1.19
Now let's substitute the value of c in the equation to see if we got it right.
2.45(1.19) + 1.65(1.19) = 4.12 + 0.75
2.92 + 1.96 = 4.87
4.87 = 4.87
Therefore concluding that the value of c is 1.19.
Answer:
$54
Step-by-step explanation:
First
45 times .05= 2.25
Second
45 plus 2.25
Third
45 times .15= 6.75
Fourth
45+2.25+6.75
12 1/2 cups (2 1/2 x 5= 12 1/2)
Please mark me brainliest!