Answer:
= 152.40 g
Explanation:
The equation for the reaction is;
Cu(s) + AgNO3 → Ag(s) + Cu(NO3)2
Mass of silver nitrate = 320.0 g × 0.75
= 240.0 g
Molar mass of silver nitrate = 169.87 g/mol
Therefore;
Moles of silver nitrate = 240.0 g/169.87 g/mol
= 1.413 moles
Mole ratio of Silver nitrate to silver metal = 1 : 1
Therefore, moles of silver metal = 1.413 moles
Hence;
Mass of silver metal = 1.413 moles × 107.868 g/mol
<u>= 152.40 g</u>
Answer:
THE CURRENT REQUIRED TO PRODUCE 193000 C OF ELECTRICITY IS 35.74 A.
Explanation:
Equation:
Al3+ + 3e- -------> Al
3 F of electricity is required to produce 1 mole of Al
3 F of electricity = 27 g of Al
If 18 g of aluminium was used, the quantity of electricity to be used up will be:
27 g of AL = 3 * 96500 C
18 G of Al = x C
x C = ( 3 * 96500 * 18 / 27)
x C = 193 000 C
For 18 g of Al to be produced, 193000 C of electricity is required.
To calculate the current required to produce 193 000 C quantity of electricity, we use:
Q = I t
Quantity of electricity = Current * time
193 00 = I * 1.50 * 60 * 60 seconds
I = 193 000 / 1.50 * 60 *60
I = 193 000 / 5400
I = 35.74 A
The cuurent required to produce 193,000 C of electricity by 18 g of aluminium is 35.74 A
11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g