<span>It's volume is 0.48 cm3Specific </span>
Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s
Is there some kind of diagram? how is your finger pushing the coin, and where? It may be:
1)friction against a surface
2)push from the finger
3)gravity
4)air resistance behind the coin
Lipids cannot be compressed since there is only a small distance between the molecules when bonded
Answer:
We have to add 2.30 L of oxygen gas
Explanation:
Step 1: Data given
Initial volume = 4.00 L
Number of moles oxygen gas= 0.864 moles
Temperature = constant
Number of moles of oxygen gas increased to 1.36 moles
Step 2: Calculate new volume
V1/n1 = V2/n2
⇒V1 = the initial volume of the vessel = 4.00 L
⇒n1 = the initial number of moles oxygen gas = 0.864 moles
⇒V2 = the nex volume of the vessel
⇒n2 = the increased number of moles oxygen gas = 1.36 moles
4.00L / 0.864 moles = V2 / 1.36 moles
V2 = 6.30 L
The new volume is 6.30 L
Step 3: Calculate the amount of oxygen gas we have to add
6.30 - 4.00 = 2.30 L
We have to add 2.30 L of oxygen gas