Answer:
The concentration is 50,8 % w/v and radio strengths = 1,96.
Explanation:
Phenobarbital sodium is a medication that could treat insomnia, for example.
2,0 M of Phenobarbital sodium means 2 moles in 1L.
The concentration units in this case are %w/v that means 1g in 100 mL and ratio strengths that means 1g in <em>r</em> mL. Thus, 2 moles must be converted in grams with molar weight -254 g/mole- and liters to mililiters -1 L are 1000mL-. So:
2 moles ×
= 508 g of Phenobarbital sodium.
1 L ×
= 1000 mL of solution
Thus, % w/v is:
× 100 = 50,8 % w/v
And radio strengths:
= 1,96. Thus, you have 1 g in 1,96 mL
I hope it helps!
First step is to determine the valency of each of x and CaCO3 from the given compounds:
1- As for Li2CO3: we can deduce that the valency of lithium is one while that of CO3 is two
2- As for XCl3: we can deduce that the valency of chlorine is one while that of X is three
Second step is to write the required compound:
X : CO3 (elements involved)
3 : 2 (write the valency of each)
Then write the positive ion (X) followed by the valency of the negative ion (2) and then the negative ion (CO3) followed by the valency of the positive ion (3).
The final x carbonate is written as: X2(CO3)3
Answer:
RbOH → Rb⁺ + OH⁻
As the hydroxide can gives the OH⁻ in water, it is considered as an Arrhenius's base
Explanation:
Arrhenius theory states that a compound is considered a base, if the compound can generate OH⁻ ions in aqueous solution.
Our compound is the RbOH.
When it is put in water, i can dissociate like this:
RbOH → Rb⁺ + OH⁻
As the hydroxide can gives the OH⁻ in water, it is considered as an Arrhenius's base
Answer:
A. psychographic lifestyle segmentation
Explanation:
Psychographic lifestyle segmentation -
It refers to the distribution or classification method , where the consumers of a particular goods and services are classified into particular groups , depending on the psychological characteristics of the consumers , is referred to as psychographic lifestyle segmentation .
The segmentation take care of the consumers celief , priority , va;ues , decision - making process , lifestyle .
The method enables to market the goods and services in a better manner , nd increases the profit of the company .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is A. psychographic lifestyle segmentation .
41.083 atm is the difference between the ideal pressure (as predicted by the ideal gas law) and the real pressure (as predicted by the van der Waals equation.
Explanation:
Data given for argon gas:
number of moles = 1 mole
volume = 0.5 L
Temperature = 19 degrees or 292.15 K
a= 1.345 (L2⋅atm)/mol2
b= 0.03219L/mol.
R = 0.0821
The real pressure equation given by Van der Waals equation:
P =( RT ÷ Vm-b) - a ÷ Vm^2
Putting the values in the equation:
P = (0.0821 x 292.15) ÷(0.5 - 0.03219) - 1.345÷ (0.5)^2
= 23.98÷0.4678 - 1.345 ÷0 .25
= 51.26 - 5.38
= 45.88 atm is the real pressure.
The pressure from the ideal gas law
PV =nRT
P =( 1 x 0.0821 x 292.15) ÷ 0.5
= 4.797 atm
the difference between the ideal pressure and real pressure is
Pressure by vander waal equation- Pressure by ideal gas law
45.88 - 4.797
= 41.083 atm.is the difference between the two.