Ferromagnesian silicate minerals (i looked it up)
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
Answer:
C: The shape of the pebbles is a result of weathering and deposition
Explanation:
For the several pebbles to have a rounded shape and smooth to the touch, it will undergo weathering and deposition. This is because weathering involves breaking down of rocks and creating new sediments. This weathering could be either chemical weathering or physical weathering where Chemical weathering is the decomposition of rocks which are caused by chemical reactions and which result in formation of new compound while physical weathering is the breakdown of rocks into smaller pieces. On the other hand, deposition occurs when the agents of erosion such as wind or water deposit sediments from one spot to another which in turn changes the shape of the land.
Thus, the shape of the pebbles are as a result weathering of the parent rocks and from deposition.
Answer: 4.0 g/mL
Explanation:
The volume increased by 5.0 mL. Recall that the number of significant figures is equal to the number of certain values you can read plus one. Here, the volume increased from 14.0 mL to 19.0 mL, so the volume of X is 5.0 mL.