m = mass = 5 kg
= initial velocity = 100 m/s
= final velocity = ?
I = impulse = 30 Ns
Using the impulse-change in momentum equation
I = m(
-
)
30 = 5 (
- 100)
= 106 m/s
Answer:
Part(a): The angular acceleration is
.
Part(b): The angular displacement is
.
Explanation:
Part(a):
If
be the initial angular speed, final angular speed and angular acceleration of the centrifuge respectively, then from rotational kinematic equation, we can write

where '
' is the time taken by the centrifuge to increase its angular speed.
Given,
,
and
. From equation (
), the angular acceleration is given by

Part(b):
Also the angular displacement (
) can be written as

Answer:
Honda won by 0.14 s
Explanation:
We are given that
Distance =S=200 m
Initial velocity of Honda=u=0m/s
Initial velocity of Porsche=u'=0m/s
Acceleration of Honda=
Acceleration of Porsche's=
Time taken by Honda to start=1 s

Substitute the values




Time taken by Honda=11.55 s
Now, time taken by Porsche



Total time taken by Porsche=10.69+1=11.69 s
Because it start 1 s late
Time taken by Honda is less than Porsche .Therefore, Honda won and
Time =11.69-11.55=0.14 s
Honda won by 0.14 s
Answer:
R = 0.992 Ω
Explanation:
En esta pregunta, dada la información que contiene, debemos calcular la resistencia de la varilla de grafito.
Matemáticamente,
Resistencia = (resistividad * longitud) / Área De la pregunta;
Resistividad = 3,5 * 10 ^ -5 Ωm
longitud = 170 cm = 1,7 m
Área = 60 mm ^ 2 = 60/1000000 = 6 * 10 ^ -5 m ^ 2
Conectando estos valores a la ecuación anterior, tenemos;
Resistencia = (3.5 * 10 ^ -5 * 1.7) / (6 * 10 ^ -5) =
(3.5 * 1.7) / 6 = 0.992 Ω
Answer: The reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Explanation:
the speed of light is the same for the passenger and the bicyclist
then the avents are simultaneous fo the passenger not for the bicyclist
the delay between the two events for the bicyclist is
Δt=Δd/vs
where
Δd= lenght of train
vs=speed of sound
the reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Solution:
The space and time transformations are:
x' = γ(x - vt)
t' = γ(t - vx/c²).
In the primed frame the two events are simultaneous, so that Δt' = 0. Also here Δx' = 30. In the unprimed frame Δx' = 30 = γ(Δx - v Δt).......(*)
We also have Δt' = 0 = γ(Δt - vΔx/c²)→Δx = c²Δt/v......(**)
Substituting (**) in (*): 30 = γ(c²Δt/v - vΔt))→Δt = 30/(c²/v - v) =
30/(2c - 0.5c) = 6.7 x 10^(-8)s