Answer:
There are 20 vegetable plants in garden.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Percentage of flowers = 60%
Percentage of vegetable = 40%
Number of plants in garden = 50
Number of vegetables in garden =

Number of flowers in garden =

Thus, there are 20 vegetable plants in garden.
In this question there are several important information's worth noting.Based on these information's the answer can be easily found. It is given that the total capacity of the tank is 24000 gallons. in 24 hours or in 1 day the amount of water used is 650 gallons. The question requires us to find the time it will take to use 2/3 rd of the water in the tank.
then
2/3 rd water in respect to total water in tank = (2/3) * 24000
= 16000
So 2/3 rd water of full tank is equivalent to 16000 gallons.
Now
650 gallons of water is used in = 24 hours
So
16000 gallons of water will be used in = (24/650) * 16000
= 590.77 hours
So it will take 590.77 hours to consume 2/3rd of the total water present in the tank.
Answer:
a) 23.76%
b) 7.8%
Step-by-step explanation:
a) probability that a failure is due to loose keys.
loose key failure (27%) comes under mechanical failure(88%)
hence, probability that a failure is due to loose keys= 0.27×0.88= 0.2376= 23.76%
b) probability that a failure is due to improperly connected wire which comes under electrical failure = 0.12×0.13
probability that a failure is due to poorly welded wires which comes under electrical failure= 0.52×0.12
now, the probability that a failure is due to improperly connected or poorly welded wires. = 0.12(0.52+0.13)= 0.078= 7.8%