20 bags of chips will end up being &25.80
There are 30 children in the choir
Number of people in the choir = 80
Number of women = 1/2 × 80 = 40.
Number of men = 1/4 × 40 = 10
Therefore, the number if children will be:
Men + Women + Children = 80
10 + 40 + n = 80
n = 80 - 40 - 10
n = 50
There are 30 children in the choir.
Read related link on:
brainly.com/question/24717307
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Answer:
0.153
Step-by-step explanation:
We have been given that Mafalda has a save percentage of 0.738 so far this hockey season. Last season, her save percentage was 0.585.
To find improvement in Mafalda's save percentage we will subtract last season's save percentage from this season's save percentage.

Therefore, Mafalda's save percentage improved by 0.153.