<u>Answer:</u> The chemical equation is written below.
<u>Explanation:</u>
Combustion reaction is defined as the chemical reaction in which a hydrocarbon reacts with oxygen gas to produce carbon dioxide gas and water molecule.

The chemical equation for the combustion of ethyl chloride follows:

We are given:
When 4 moles of ethyl chloride is burnt, 5145 kJ of heat is released.
For an endothermic reaction, heat is getting absorbed during a chemical reaction and is written on the reactant side.

For an exothermic reaction, heat is getting released during a chemical reaction and is written on the product side

So, the chemical equation follows:

Hence, the chemical equation is written above.
<h3>Answer:</h3>
0.8133 mol
<h3>Solution:</h3>
Data Given:
Moles = n = ??
Temperature = T = 25 °C + 273.15 = 298.15 K
Pressure = P = 96.8 kPa = 0.955 atm
Volume = V = 20.0 L
Formula Used:
Let's assume that the Argon gas is acting as an Ideal gas, then according to Ideal Gas Equation,
P V = n R T
where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
Solving Equation for n,
n = P V / R T
Putting Values,
n = (0.955 atm × 20.0 L) ÷ (0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298.15 K)
n = 0.8133 mol
Answer:
<u>1. Net ionic equation:</u>
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s)
<u />
<u>2. Volume of 1.0M AgNO₃</u>
Explanation:
1. Net ionic equation for the reaction of NaCl with AgNO₃.
i) Molecular equation:
It is important to show the phases:
- (aq) for ions in aqueous solution
- (s) for solid compounds or elements
- (g) for gaseous compounds or elements
- NaCl(aq) + AgNO₃(aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
ii) Dissociation reactions:
Determine the ions formed:
- NaCl(aq) → Na⁺(aq) + Cl⁻(aq)
- AgNO₃(aq) → Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
- NaNO₃(aq) → Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iii) Total ionic equation:
Substitute the aqueous compounds with the ions determined above:
- Na⁺(aq) + Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq) → AgCl(s) + Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iv) Net ionic equation
Remove the spectator ions:
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s) ← answer
2. How many mL of 1.0 M AgNO₃ will be required to precipitate 5.84 g of AgCl
i) Determine the number of moles of AgNO₃
The reaction is 1 to 1: 1 mole of AgNO₃ produces 1 mol of AgCl
The number of moles of AgCl is determined using the molar mass:
- number of moles = mass in grams / molar mass
- molar mass of AgCl = 143.32g/mol
- number of moles = 5.84g / (143.32g/mol) = 0.040748 mol
ii) Determine the volume of AgNO₃
- molarity = number of moles of solute / volume of solution in liters
- V = 0.040748mol / (1.0M) = 0.040748 liter
- V = 0.040748liter × 1,000ml / liter = 40.748 ml
Round to two significant figures: 41ml ← answer
You need to attach the article or tell us the title of it
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.