Answer: She has $1022 left.
Step-by-step explanation:
The total amount that Amee received an the end of year as bonus at work is $1550.
She went on a shopping spree, spending $225 at the department store, $275 at the home furnishing store, and $28 at the card shop. Therefore, the total amount that she spent at the department store, the home furnishing store, and the card shop is
225 + 275 + 28 = $528
Therefore, the total amount of her bonus that she has left is
1550 - 528 = $1022
Answer: The answer is 30%.
Step-by-step explanation: Given that there is a group of 10 light users and 10 heavy users. We are to find the probability that exactly 3 of the 20 users are HIV positive.
We have the following four possible cases -
(i) All 3 are light users.
(ii) 1 is a light user and 2 are heavy users.
(iii) 2 are light users and 1 is a heavy user.
(iv) All 3 are heavy user.
Since there is a 45% chance of a light user to be HIV positive and 55% chance of a heavy user to be HIV positive, so the required probability is given by

Thus, the probability is 30.
Answer:
Range = [- 2.5, 0.5] = [ - 5/2, 1/2]
Step-by-step explanation:
Smallest value of cos α = - 1,
largest value of cos α = 1.
When cos 4x = - 1, y=3/2cos4x-1 = 3/2*(-1) - 1 = - 5/2 = - 2 1/2 = - 2.5
When cos 4x = 1, y=3/2cos4x-1 = 3/2*1 - 1 = 1/2 = 0.5
Range = [- 2.5, 0.5] = [ - 5/2, 1/2]
I am doing this on apex aswell and i am stuck for the last few ones. I know that the answer to #1 is: Natalie- SAS and Emma- SSS the other ones im not so sure about. sorry for the lack of help, just thought one answer is better than none lol