Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.
Answer:

Explanation:
If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s
so here the total time of the motion above the top point of pole is given as

now we have



so this is the speed at the top of flag pole
now we have



now the height of flag pole is given as



Answer:
The answer is B) Magnetic field
Explanation:
I chose it and I got it right
Answer: 9130 joules
Explanation:
Workdone by wheelbarrow = ?
Time = 11 seconds
Power = 830 watts
Recall that power is the rate of doing work. Thus, power is workdone divided by time taken.
i.e Power = (workdone/time)
830 watts = Workdone / 11 seconds
Workdone = 830 watts x 11 seconds
Workdone = 9130 joules
Thus, 9130 joules of work is required to get the wheelbarrow across the yard.