Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.
Answer: E= KQ/r^2
Explanation: An electric field is a region where an electric charge(positive or negative ) will experience a force.
The magnitude of an electric field E, at a point is given by Coulombs law as
E/ F/q
Where F= Coulombs force exertedon the charge and q= electric charge
E= F/q=(KQq)/r^2q
E=KQ/r^2
Answer:
(b) 10 Wb
Explanation:
Given;
angle of inclination of magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
Magnetic flux is given as;
Φ = BACosθ
where;
B is the strength of magnetic field
A is the area of the plane
θ is the angle of inclination
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Now calculate the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
Therefore, the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane is is 10 Wb.
Option "b"
Answer:
F. jumping
Explanation:
you can't throw/toss yourself, you cant roll over water, catching?, you cant run over water, jumps are bigger than hops