Answer:
7327 kg or 7.3 tons
Explanation:
We have Newton formula for attraction force between 2 objects with mass and a distance between them:

where
is the gravitational constant on Earth.
is the masses of the 2 objects. and R = 2.6m is the distance between them.
is the attraction force.



or 7.3 tons
Answer:
The magnitude of the Force is
and the direction is South
Explanation:
From the question we are told that
The magnetic field point due west and since East point toward the positive x -axis
then this magnetic field would be mathematically represented as

Now from the question we are told that the kinetic energy is

Now this kinetic energy can be mathematically represented as

Where m is the mass of proton which has a general value of

Now making the subject of the formula

Substituting values we have


Now from the question we are told that proton is moving upward which is in the positive z direction so the velocity of the proton would be in the positive
So the velocity would be

Now the magnetic Force can be mathematically represented as

Where q is the charge on the proton which has a general value of 
Now substituting the value


Now according to Fleming's left hand rule the direction of the magnetic force is south toward the negative Y - direction 
So the force can be denoted as

In unmagnetized materials the domains are randomly aligned in different directions and cancel each other out. In a magnet all the domains are oriented in the same direction. In the case of a nail, the domains can be aligned in the same direction causing the nail to become magnetic.
Answer:
V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Explanation:
given data:
mass of sun is 
radius of earth orbit is 
minimum speed can be determined by using following formula
}
where G is 
Plugging all value to get desired value

V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.