Answer:
a) v = 1.19 m / s
, b) P₁ = 0.922 10⁵ Pa
Explanation:
1) Let's use the fluid continuity equation
Q = A v
The area of a circle is
A = π r2 = π d²/4
v = Q / A = Q 4 / pi d²
v = 0.006 4/π 0.08²
v = 1.19 m / s
2) write Bernoulli's equation, where point 1 is the bladder and point 2 is the urine exit point
P₁ + ½ rho v₁² + rho g y₁ = P₂ + ½ rho v₂² + rho g y₂
The exercise tell us
P₂ = 1.0013 105 Pa
v₁ = 0
y₁ = 1 m
y₂=0
Rho (water) = 1000 kg / m³
P₁ + rho y₁ = P₂ + ½ rho v₂²
P₁ = P₂ + ½ rho v₂² - rho g y₁
P₁ = 1.013 10⁵ + ½ 1000 (1.19)² - 1000 9.8 1
P₁ = 1.013 10⁵ +708.5 - 9800
P₁ = 92208.5Pa
P₁ = 0.922 10⁵ Pa
As it is given that Bulk modulus and density related to velocity of sound

by rearranging the equation we can say

now we need to find the SI unit of Bulk modulus here
we can find it by plug in the units of density and speed here

so SI unit will be

SO above is the SI unit of bulk Modulus
Answer: Car brakes produces more energy then the bicycle because the cars wheels produces a much bigger force that makes the car go and to stop that force the car uses greater amount of energy that transfers to heat but in a bicycle the wheels do not turn that fast so when you press the break there is less energy that transfer to heat.
Explanation:
Answer:
If the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.
Explanation:
If a star's gravity is high enough, when it condenses on itself, it will form a black hole. Otherwise, it will create a large amount of highly dense matter, such as a neutron star. It can be said that if the mass of a star is greater than 3 solar masses, it will create a black hole. If its mass is less, it will create a neutron star.