Answer:
it messes with the H2O or water level in your skin
Explanation:
Answer:
P(total) = 1110 mmHg
Explanation:
According to the Dalton law of partial pressure,
The pressure exerted by mixture of gases are equal to the sum of partial pressure of individual gases.
P(total) = P1 + P2 + P3+ .....+ Pn
Given data:
Sample A = 740 mmHg
Sample B = 740 mmHg
Sample C = 740 mmHg
Total pressure = ?
Solution:
<em>Sample A:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
<em>Sample B:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
<em>Sample C:</em>
P₁V₁ = P₂V₂
P₂ = P₁V₁ / V₂
P₂ = 740 mmHg × 2L/4L
P₂ = 370 mmHg
Total pressure:
P(total) = P1 + P2 + P3
P(total) = 370 mmHg + 370 mmHg+ 370 mmHg
P(total) = 1110 mmHg
Answer:Hydrogen is placed such because it exhibits some similar characteristics of both group1 and group VII elements.
Explanation:
The reason why hydrogen is similar to group 1 metals:
#It has same valence electron and inorder achieve octet state it can lose that electron and forms H+ ion
#It acts as a good reducing agent similar to group1 metals
#It can also halides
Similarity to halogens:
#hydrogen can also gain one electron to gain noble gas configuration. It can combine with other non metals to form molecules with covalent bonding.
#It exists as diatomin molecule,H2
#Have the same electronegativity nature
#its reaction with other metal
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
Answer:
1. The pH of 1.0 M trimethyl ammonium (pH = 1.01) is lower than the pH of 0.1 M phenol (5.00).
2. The difference in pH values is 4.95.
Explanation:
1. The pH of a compound can be found using the following equation:
![pH = -log([H_{3}O^{+}])](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20)
First, we need to find [H₃O⁺] for trimethyl ammonium and for phenol.
<u>Trimethyl ammonium</u>:
We can calculate [H₃O⁺] using the Ka as follows:
(CH₃)₃NH⁺ + H₂O → (CH₃)₃N + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[(CH_{3})_{3}N][H_{3}O^{+}]}{[(CH_{3})_{3}NH^{+}]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DN%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5B%28CH_%7B3%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%5D%7D)

By solving the above equation for x we have:
x = 0.097 = [H₃O⁺]
<u>Phenol</u>:
C₆H₅OH + H₂O → C₆H₅O⁻ + H₃O⁺
1.0 - x x x
![Ka = \frac{[C_{6}H_{5}O^{-}][H_{3}O^{+}]}{[C_{6}H_{5}OH]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%20%3D%20%5Cfrac%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DO%5E%7B-%7D%5D%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5BC_%7B6%7DH_%7B5%7DOH%5D%7D)


Solving the above equation for x we have:
x = 9.96x10⁻⁶ = [H₃O⁺]
![pH = -log([H_{3}O^{+}]) = -log(9.99 \cdot 10^{-6}) = 5.00](https://tex.z-dn.net/?f=%20pH%20%3D%20-log%28%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5D%29%20%3D%20-log%289.99%20%5Ccdot%2010%5E%7B-6%7D%29%20%3D%205.00%20)
Hence, the pH of 1.0 M trimethyl ammonium is lower than the pH of 0.1 M phenol.
2. The difference in pH values for the two acids is:
Therefore, the difference in pH values is 4.95.
I hope it helps you!