Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
The total energy can be found by adding the different energies:
628 + 15,600 + 712
= 16.94 kJ
Answer:
A titration
Explanation:
A common example of a titration is when we have an acid of unknown concentration, so we add a known volume of a base of known concentration. This process lets us determine the concentration of the acid.
By definition, a titration is a quantitative analysis, as we determine how much of an analyte is there in a sample. However, <u>there are quantitative analyzes which are not titrations</u>. This is why the most appropiate answer is<em> a titration</em>.
Because its molecules can slide around each other, a liquid<span> has the ability to flow. The resistance to such flow is called the </span>viscosity<span>. For organic liquids, as the chain increases the viscosity increases as well due to the bonding that is present. Therefore, the ranking should be as follows:
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH3
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH3
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH3 </span>

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m