Answer:
a. the second choice of leisurely walking at 3 km/h burn up more energy, which is equal to 2.436 MJ
b. Due to more time
Explanation:
a.
<u>FOR 10 km/h SPEED</u>:
First, we find time taken to reach physics lab:
S₁ = V₁t₁
t₁ = S₁/V₁
where,
t₁ = time = ?
S₁ = Distance = 7 km
V₁ = Speed = 10 km/h
Therefore,
t₁ = (7 km)/(10 km/h)
t₁ = (0.7 h)(3600 s/1 h) = 2520 s
Now, we calculate the energy burnt:
P₁ = E₁/t₁
E₁ = P₁ t₁
where,
E₁ = Energy Burnt = ?
P₁ = Power Used = 700 W
t₁ = 2520 s
Therefore,
E₁ = (700 W)(2520 s)
<u>E₁ = 1.764 MJ</u>
<u></u>
<u>FOR 3 km/h SPEED</u>:
First, we find time taken to reach physics lab:
S₂ = V₂t₂
t₂ = S₂/V₂
where,
t₂ = time = ?
S₂ = Distance = 7 km
V₂ = Speed = 3 km/h
Therefore,
t₂ = (7 km)/(3 km/h)
t₂ = (2.333 h)(3600 s/1 h) = 8400 s
Now, we calculate the energy burnt:
P₂ = E₂/t₂
E₂ = P₂ t₂
where,
E₂ = Energy Burnt = ?
P₂ = Power Used = 290 W
t₂ = 8400 s
Therefore,
E₂ = (290 W)(8400 s)
<u>E₂ = 2.436 MJ</u>
<u></u>
<u>Hence, the second choice of leisurely walking at 3 km/h burn up more energy, which is equal to 2.436 MJ</u>
b.
The more intense exercise burn up less energy than the less intense exercise, <u>because it is performed for a longer period of time.</u>
<u />