There would be 12 litres in the tub after 4 minutes
If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
First, calculate for the volume of the cube before each edges are cut.
V = e³
where e is the length of each sides. Substituting the known value,
V = (4/5 cm)³ = 0.512 cm³
Then, calculate for the volume of each of the small cubes cut out from the corners.
V = (1/5 cm)³ = 0.008 cm³
Since there are 8 of these small cube, we multiply the volume by 8.
8V = 8(0.008 cm³) = 0.064 cm³
Then, subtracting the volumes will give us an answer of <em>0.448 cm³</em>
Given:
loan amount = 300
finance charge = 20
term = 14 days.
To solve for APR.
<span>1. Divide the finance charge by the loan amount.
20/300 = 0.0667
2. Multiply the result by 365.
0.0667 x 365 = 24.35
3. Divide the result by the term of the loan.
24.35/14 = 1.74 (APR in decimal format)
<span>
4. Multiply the result by 100.
1.74 x 100 = 174% APR</span></span>
A+7
4+7
4+7=11
b-3
5-3
5-3=2
9c
9(10)
9(10)=90