Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
solved
Explanation:
a) F_net = (F2 - F3)i - F1 j
b) |Fnet| = sqrt( (F2 - F3)^2 + F1^2)
= sqrt( (9- 5)^2 + 1^2)
= 4.123 N
c) θ = tan^-1( (Fnet_y/Fnet_x)
= tan^-1( -1/(9-5) )
= -14.036°
Answer:
rod end A is strongly attracted towards the balls
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance
Explanation:
When the ball with a negative charge approaches the A end of the neutral bar, the charge of the same sign will repel and as they move they move to the left end, leaving the rod with a positive charge at the A end and a negative charge of equal value at end B.
Therefore rod end A is strongly attracted towards the balls and
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance